Печати
ДЕЛИКАТЕСЕН СОЈА НАМАЗ

soja_namazПотребно:

-2 филџана соја (во зрно)

- 20 маслинки

- 4 кисели краставички

- Едно чешне лук

- китка магдонос (по желба)

-сол, бибер

 

Сојата да се потопи во вода и одстои една вечер. Исцедете ја и варете ја најмалку еден час, т.е. додека не омекне. Сочувајте еден филџан од водата во која сојата се варела.

Во блендер ставете ја варената соја, маслинките, краставиците, лукот, магдоносот, посолете и побиберете по вкус. За време на миксањето доколку е потребно додадете или малку вода (онаа во која сојата се варела), или малку течност од краставиците.

Пријатно јадење;)